Есеп атқарылған жұмыс туралы школьного библиотекаря 2021-2022 оқу жылына «Заречное ауылының жалпы білім беретін мектебі» КММ

Кітапханалық қызмет көрсету "кітапхана туралы Ережеге" сәйкес жүзеге асырылады. Оқырмандар кітапхана қорынан баспа басылымдарын уақытша пайдалануға алады, анықтамалық – ақпараттық материалдарды пайдаланады. Жұмыс күнделігі жүргізіледі, онда оқырмандар саны, берілген әдебиет көлемі және өткізілген іс-шаралар туралы мәліметтер есепке алынады. Кітапхана алдына қойылған барлық мақсаттар мен міндеттер орындалды.
Көрмелер өткізілді;"Конституция Күні", 180 жылдығына арналған көрме. Алтынсарин, ЖИТС-пен күрес күніне, ҚР Тұңғыш Президенті күніне "өмірбаян беттерінен", Тәуелсіздік күніне, букроссингке, СӨС.
Мектепте "еркін кітап сөресі"Буккросингіне сұраныс белсенді өсуде.
1 қазан мен 30 қазан аралығында мектеп "мектепке кітап сыйла" акциясын өткізді, акцияның арқасында мектеп кітапханасының қоры Балалар әдебиетінің 10 кітабына, көркем және классикалық әдебиеттің 10 кітабына толықты. Кітапханаларға көмектескендердің барлығына алғыс хаттар табысталды.
Мектеп кітапханасының қоры білім беру мекемесінің білім беру бағдарламаларына сәйкес қалыптасады. Биылғы жылы көркем және оқу әдебиеттері қоры толықты: 1 – сыныпқа 192 оқулық, 2-сыныпқа 18 оқулық, 3-сыныпқа 18 оқулық, 7-сыныпқа 161 оқулық, 8-сыныпқа 11 оқулық,10-сыныпқа 10 оқулық, 5,6,7-сыныптарға 15 өлкетану оқулығы ; әдістемелер-7; көркем және балалар әдебиеті қоры толықты 189 кітапқа. ҰБДҚ базасы өзгерістерге сәйкес толтырылады және реттеледі.
Кітапханаға бастауыш сынып және орта буын оқушылары, сондай-ақ мектеп мұғалімдері белсенді қатысады.
Кітап оқу, оқулықтармен, журналдармен ұқыпты жұмыс істеу туралы ұсыныс әңгімелері үнемі өткізіліп тұрады. Сонымен қатар оқушылармен сыныптан тыс түрлі іс-шаралар өткізіледі.
Кітапхана оқырмандар мен пайдаланушылардың мүдделерін барынша ескеруге тырысады: демалыс кезінде көркем және оқу әдебиеттерін беру. Ақпаратқа еркін қол жеткізуді қамтамасыз ету.
Мектепте "еркін кітап сөресі"Буккросингіне сұраныс белсенді өсуде.
ҚР Тәуелсіздігінің 30 жылдығын мерекелеу аясында "Қазақстан – Табыс пен өркендеудің символы" атты үздік эссеге республикалық байқау өтті Евтух Нина 11 сынып оқушысы 1 дәрежелі Диплом алды;
"Мен өз елімнің патриотымын"шығармалар байқауында 1 дәрежелі диплом Коренькова Анастасия;
"Менің жанымда лираның орны бар..." атты өлеңдер байқауында 2-орын Хрипун Вера
"Көркем сөз" өлеңдер байқауы-2 орын Гузанова Валерия
Жыл бойы оқушылар мен сынып жетекшілері үшін жалпы мектептік мерекелерді дайындау үшін әдебиет, өлең, ән және басқа да материалдарды іріктеуге көмек көрсетілді.
Күн сайын мектеп оқушылары үшін анықтамалық және көркем әдебиетті таңдауда көмек көрсетіледі.
Кітапхана қызметінің маңызды бағыты қорды көрмелер арқылы ашу болып табылады.
Кітапханада мерейтойлық және айтулы күндерге, сондай-ақ түрлі айлықтарға арналған түрлі көрмелер ұйымдастырылады. Біз жүйелі түрде желілік акцияларға қатысамыз (білім алушылардың 40%).Мектеп кітапханасына баратын оқушылардың қызығушылығын тудыратын кітапханалық сабақтар үнемі өткізіліп тұрады. Сондай-ақ жаңадан келіп түскен әдебиеттермен үнемі жаңартылып отыратын тұрақты жұмыс істейтін кітап көрмелері бар.
Осы көрмелерге материалды таңдай отырып, мерекенің тарихын айтып қана қоймай, қызықты фактілерді хабарлауға тырысасың, сонымен қатар көрмеден әдебиеттер ұсынып, оқырмандармен әңгімелесесің. Мерейтой иелеріне арналған көрмелерге ерекше көңіл бөлінеді. Оқырмандарға жазушының қысқаша өмірбаяны ұсынылады, оның кітаптары қойылады, викториналар өткізіледі.
2020-2021 оқу жылындағы мектеп кітапханасының жұмысын талдай отырып, келесі қорытынды жасауға болады:
Мектеп кітапханасы оқу жылы бойы мұғалімдерге, сынып жетекшілеріне бұқаралық іс-шаралар, сынып сағаттарын өткізуге көмек көрсетті. Әдебиеттер, сценарийлер, өлеңдер іріктеліп, кітап көрмелері рәсімделді.
Кітапхана оқуды насихаттады. Жүйелі оқуға қол жеткізуге тырыстым, мерзімді баспасөзге қызығушылық таныттым, оқырман белсенділерімен жұмыс жүргіздім.
Кітапхана жұмысы кітапхананың жылдық жоспарына және мектептің 2021-2022 оқу жылына арналған жұмыс жоспарына сәйкес жүргізілді.
2022 оқу жылында жұмыс істеу қажет негізгі проблемалар анықталды:
* Ескірген көркем әдебиет қоры.
Келесі 2022-2023 оқу жылында жұмыс істеуге тұрарлық міндеттер:
1. Қорды жаңа көркем және балалар әдебиетімен толықтыру, жылына бір рет "Мектепке кітап сыйла"акциясын өткізу.
2. Ақпараттың сапасы мен қолжетімділігін, пайдаланушыларға қызмет көрсету сапасын арттыру бойынша жұмысты жалғастыру.
3. Эстетикалық және экологиялық мәдениетті және салауатты өмір салтына қызығушылықты қалыптастыру.

Кітапханашы                   Муравьева А. В.

Жаңартылған күні: 16.06.2022 10:34
Құрылған күні: 16.06.2022 10:34