Ата-аналарға арналған жадынама "Осторожно, тонкий лед!»

Мұздың сенімсіз жұқа қабатымен жабылған су объектілерінде балалардың жарақаттануы мен қаза болуының себебі абайсыздық, ойындар, шанамен және конькимен сырғанау, сондай-ақ жұқа мұз үстімен сырғанау болып табылады. Қыс мезгілінде біздің қаламыздың су айдындарындағы мұз берік емес, қалыңдығы мен құрылымы бойынша біртекті емес. Жауын-шашын мен қар түрінде жауатын температураның күрт ауытқуымен қалыптасқан метеорологиялық болжам жағдайды одан әрі қиындатады. Кешкі немесе түнгі суықпен бекітілген ол әлі де аз жүктемеге төтеп бере алады, бірақ күндіз ол арқылы ағып жатқан еріген судан тез қызады, ол жеткілікті қалыңдығын сақтаса да, кеуекті және өте әлсіз болады. Әдетте, тоғандар біркелкі емес, бөліктерде қатып қалады: алдымен жағалауда, таяз суда, желден қорғалған жерлерде, содан кейін ортасында. Сол резервуарда сіз мұздың кезектесуін таба аласыз, олар бірдей қалыңдығымен әр түрлі беріктігі мен өткізу қабілетіне ие.
Егер сіз балалармен бірге мұзға шығуға тура келсе, нені білуіңіз керек және есте сақтауыңыз керек?
Біріншіден, тағдырды сынап көрмеу және мұзға шықпау жақсы оның қалыңдығы 12 сантиметрге жеткенше, тіпті одан да көп.
Екіншіден, мұзға шығып, адамдар өткен жерде (жолдарда, жолдарда) жүру қауіпсіз. Егер сіз алдымен мұзға шығуыңыз керек болса, айналаңызға қарауыңыз керек: мұз қатып қалды ма, мұздатылған өсімдіктер жоқ па, жусан алыс па. Өзіңізбен бірге күшті және ұзын таяқ болған жақсы. Қатпаған және енбеген мұз үстімен аяқты мұздан үзбей қозғалу керек.
Үшіншіден, мұз қармен жабылған жерлерден қорқу керек. Мұзды жауып тұрған қар көрпе сияқты әрекет етеді. Сондықтан қар астында мұз әлдеқайда баяу өседі. Кейде су қоймасында ашық мұздың қалыңдығы болады
10 сантиметр, ал қар астында тек 3 сантиметр. Көбінесе өнеркәсіптік кәсіпорындар су қоймаларының жағасында орналасқан. Олардың кейбіреулері өзендерге, көлдерге және тоғандарға ағып жатқан жылы суларды жібереді, олар барлық бағытта үлкен қашықтықта мұзды жуады. Сондықтан, мұндай кәсіпорындардың жанындағы мұз барлық қыста конькимен сырғанау үшін де, жаяу жүру үшін де жұқа және жарамсыз болып қалады.
Сырғанау үшін өте қауіпті-шұңқырлар, еріген және Жусан. Олар тез ағатын жерде пайда болады, онда ағындар өзендерге ағып, бұлақ суы шығады.

Мұздағы тәртіп ережелері

1. Ешқандай жағдайда мұзға тәуліктің қараңғы уақытында және нашар көрінгенде (тұман, қар жауған, жаңбыр) шығуға болмайды.
2. Мұздың беріктігін аяғымен тексеруге болмайды. Егер бірінші қатты соққыдан кейін бөрене немесе шаңғы таяқшасы кем дегенде біраз су пайда болса, бұл жылдар жұқа екенін білдіреді, сіз онымен жүре алмайсыз. Мұндай жағдайда дереу өзінің ізімен жағаға қарай сырғымалы қадамдармен, аяқты мұздан үзбей және жүктеме үлкен ауданға бөлінуі үшін оларды иықтың еніне орналастырып алыстаған жөн. Дәл түсетін кезде предостерегающем потрескивании мұз және білім онда жарықтар.
3. Резервуарды топпен өткізген кезде бір-бірінен қашықтықты (5-6 м) сақтау керек.
4. Мұздатылған өзен шаңғымен жақсы өтеді. Бұл жағдайда: шаңғыларды бекіту, қауіп төнген жағдайда оларды дереу қалпына келтіру үшін.
5. Егер рюкзактар болса, оны бір иыққа іліп қойыңыз, егер сіздің астыңызда жылдар сәтсіз болса, бұл жүктен босатуды жеңілдетеді.
6. Мұздатылған тоғанға ұзындығы 20-25 метр болатын берік сымды алып, соңында үлкен бос ілмекпен және жүкпен алып жүру керек. Жүк сымды суға түсіп кеткен жолдасқа лақтыруға көмектеседі, зардап шегуші оны қолтық астына өткізіп, сенімді ұстап тұруы үшін ілмек қажет.
7. Ата-аналарыңыздан: балаларды мұзға (балық аулауға, конькимен және шанамен сырғанауға) қараусыз жібермеуіңізді сұраймыз.

Құрметті ата-аналар!
Өз қауіпсіздігіңіз шараларын қолданыңыз, тәуелсіз бақылаусыз болуға жол бермеңіз
су айдындарының мұзындағы балалар.
Жаңартылған күні: 09.03.2021 22:37
Құрылған күні: 09.03.2021 22:40